Pohjoisen alueen raviradat

Nordic Cup 2019

Nordic Cup 2019

NORDIC CUP 2019

NORDIC CUP-SÄÄNNÖT 2019 (kv & lv)

Kajaanin, Kaustisen, Oulun, Rovaniemen, Seinäjoen, Tornion ja Ylivieskan raviradat järjestävät Nordic Cup-kilpailusarjan kylmäverisille, joiden voittosumma on enintään 6 000 euroa ja lämminverisille, joiden voittosumma on enintään 4 000 euroa. Osalähtöjä järjestetään yksi/rata. Osalähdöt ajetaan 2100/2140 metrin ryhmäajoina ja osalähtöjen ensimmäinen palkinto on 1 500 euroa.

Se voittosumma, jolla hevonen pääsi mukaan ensimmäiseen osalähtöönsä, on voimassa koko kilpailusarjan ajan.

Osanottomaksu 100 euroa maksetaan sisäänkirjoitukseen hevosen ensimmäisen osalähtöön osallistumisen yhteydessä.

Osalähdöissä sijoille 1-6 sijoittuneet hevoset saavat pisteitä seuraavasti: 20 – 16 – 13 – 10 – 7 – 4. Mahdollisissa tasapisteissä ratkaisevat ensin voitot, sitten toiset sijat, sitten kolmannet sijat, sen jälkeen arpa. Osalähtöjen voittajahevoselle loimi.

Kuusi osalähdöistä eniten pisteitä kerännyttä hevosta palkitaan kilpailusarjan päätyttyä: 4 000 – 2 000 – 1 000 – 600 – 400 – 300 eurolla. Jos osanottomaksujen summa ylittää 8 300 euroa, yli menevä osa jaetaan kolmen eniten pisteitä keränneen kesken edellä kerrottujen palkintojen suhteessa.

Muilta osin noudatetaan voimassa olevia Suomen Hippos ry:n ravikilpailusääntöjä.

NORDIC CUP 2019 KILPAILUKALENTERI
Nordic cup kylmäveriset 2019

30.4.2019 Ylivieska
23.5.2019 Seinäjoki
30.5.2019 Rovaniemi
15.6.2019 Kajaani
25.6.2019 Kaustinen
13.7.2019 Tornio
22.7.2019 Oulu

Nordic cup lämminveriset 2019

23.6.2019 Rovaniemi
14.7.2019 Ylivieska
2.8.2019 Kajaani
16.8.2019 Seinäjoki
23.8.2019 Kaustinen
25.8.2019 Tornio
7.9.2019 Oulu

HEVARI OY Monté Nordic Cup 2019 säännöt

Pohjoisen alueen radat Oulu, Kaustinen, Tornio, Rovaniemi, Kajaani, Ylivieska ja Seinäjoki
järjestävät uutena kilpailuna 2019 Monte Nordic cup kilpasarjan.
Kilpailusarja ajetaan lämminverisille tasoitusajona 2100 m jossa sarjamääritys on
15 000 € + 20 m/ 20 000 € enint. 55 000 €.
Osalähdöt 1000€ ykköspalkinnolla.
Ei osallistumismaksua.
Osalähdöissä sijoille1-6 sijoittuneet hevoset saavat pisteitä seuraavasti: 20 –16 –13 –10 –
7–4. Mahdollisissa tasapisteissä ratkaisevat ensin voitot, sitten toiset sijat, sitten
kolmannet sijat, sen jälkeen arpa. Osalähtöjen voittajahevoselle loimi.
Kolme osalähdöistä eniten pisteitä kerännyttä hevosta palkitaan kilpailusarjan päätyttyä
Hevari Oy:n lahjakorteilla.
Kokonaiskilpailun voittajalle 700€ Hevari Oy:n lahjakortti, kakkoselle 500€ Hevari Oy:n
lahjakortti, kolmoselle 300€ Hevari Oy:n lahjakortti.
Kilpailupäivät ovat:
2.5.2019 Oulu
2.6.2019 Kaustinen
16.6.2019 Tornio
28.7.2019 Rovaniemi
2.8.2019 Kajaani
11.8.2019 Ylivieska
30.8.2019 Seinäjoki
Muilta osin noudatetaan voimassa olevia Suomen Hippos ry:n ravikilpailusääntöjä.

Nordic cup monte säännöt pdf

Poni Nordic Cup ohjastajakilpailu 2019, Pohjoisen radoilla

Tausta: Luodaan oma ohjastajakilpailu Pohjoisen radoille.
Osalähdöt jakaantuvat seuraavasti:
Tornio su 16.6.
Ylivieska su 14.7.
Rovaniemi su 28.7.
Kajaani su 18.8.
Kaustinen pe 23.8.
Seinäjoki pe 30.8.
Oulu pe 20.9.
Nordic Cup osalähdöt ajetaan seuraavilla pohjoisen radoilla kaudella 2019: Tornio, Rovaniemi, Oulu, Ylivieska,
Kaustinen, Kajaani ja Seinäjoki. Yhteensä 7 osalähtöä.
Ohjastaja -Cupin kolme parasta palkitaan lahjakortein. Osalähtöihin sijoittuneet valjakot palkitaan Suomen
Hippos ry.n lahjoittamilla ruusukkeilla.
Lähdössä ohjastaja saa pisteet sijoituksen mukaan. Jos saa varoituksen lähdossä ei keräänny pisteitä
kyseisestä lähdöstä. Ajokiellosta pisteet nollantuu. Siistit ajotavat kunniaan 😊

Kilpailuaika on 1.6-30.9.2019
Pistelaskenta on seuraava:
Ohjastajille lasketaan pisteitä sijoitusten perusteella.
1. = 20 pist.
2. = 15 pist.
3. = 10 pist.
Sijat 4-6. = 5 pistettä
Muut sijat = 2 pistettä
ESIM Jos lähdössä saa varoituksen, ei ko. lähdöstä saa pisteitä.
Kilpailukiellosta siihen asti kerätyt pisteet nollaantuvat.
Tasapisteissä ratkaisee ensin voittojen määrä, sitten kakkossijojen määrä, jne. Jos kaikki sijoitukset
ovat samat, päädytään jaettuun tasatulokseen.

Nordic Cup säännöt 2019 pdf

Kylmäveriset Nordic Cup 2019 tulokset
NORDIC CUP-PISTEET 2019: pisteytys 20-16-13-10-7-4
KylmäverisetYSRoKjKtToOpist.
Tilanne:30.4.23.5.30.5.15.6.25.6.13.7.22.7.yht.
1.Pofori161620202092
2.Marti13202013161092
3.E.V. Arto410101310451
4.Hissun Feeniks16164743
5.Hissun Turbo10771640
6.Tarun Tuhkimo13101336
7.Tuulian Sälli201030
8.Ihalempi161329
9.Sillankorvan Uljas134421
10.Helkan Urho2020
11.Jim Myrberg7714
12.Liisan Isopoika77
12.Pärttyl77
13.Ani-Aimo44
13.Perhon Liito44

Lämminveriset Nordic Cup 2019 tulokset

NORDIC CUP-PISTEET 2019: pisteytys 20-16-13-10-7-4
LämminverisetRoYKjSKtTOOpist.
Tulokset:23.6.14.7.2.8.16.8.23.8.25.8.7.9.yht.
1.I Feel On Fire2020131669
2.Emmanuel De Gigue1316201362
3.Zulamit71610161059
4.Blue Cates20132053
5.Barbossa Beyonce1316433
6.Hyacinth20727
7.River’s Lastchance1010424
8.Classical Trip71623
9.Frank2020
10.Gagarin1616
11.Ginger Halm10414
12.Quantum Of Dream1313
12.Youana Mesh1313
14.Grande Amour1010
14.Her Man Gran1010
16.Haze Check448
17.Caldera Amour77
17.Club Nord Yankee77
17.Duke of Mine77
17.Zio Paperone Jet77
21.She Will Be44
21.Star Credit44

Monté Nordic Cup 2019 tulokset

NORDIC CUP-PISTEET Monte 2019: pisteytys 20-16-13-10-7-4
OKtToRoKjYSpist.
Tulokset:2.5.2.6.16.6.28.7.2.8.11.8.30.8.yht.
1.Dilba Sisu202020201393
2.Billy Wanton201342057
3.Amour Boost167713750
4.Calgary161632
5.Rim Bay Goliath161329
6.Forastero101626
7.Big Tuna416424
8.Crazy Valley131023
9.Le Samuel2020
10.Eloy d’Avignere101020
11.Tjurkhults Sigge10717
12.Ozzie Smith1616
13.King Journey1313
13.The One And Only1313
15.Ben Cates1010
15.Quick Sugar1010
17.Circle Star77
17.Classic Valley77
17.Dominum77
20.Blue Finn44
20.Crush Hoss44
20.Meri Font44


Poniohjastajien Nordic Cup 2019 tulokset

PONI NORDIC CUP OHJ.KILP.2019: pisteytys 20-15-10-5-5-5, muut sijat 2 P.
ToYRoKjKtSOpist.
Tulokset:16.6.14.7.28.7.18.8.23.8.30.8.20.9.
1.Pakkanen Elina10105151555
2.Kuusela Annareetta252027
3.Alatalo Wilma52025
4.Mäkinen Emma155525
5.Haapasaari Riikka2020
5.Miettunen Elina2020
5.Partanen Jani2020
5.Östman Kim2020
9.Laakso Jemina1515
9.Makkonen Neea1515
9.Tähtisaari Sini1515
9.Väisänen Iina1515
13.Arula Kaisa1010
13.Hietanen Eveliina1010
13.Lukkari Marian1010
13.Pehkonen Valtteri1010
17.Jylhä Matilda5510
17.Törnvall Tuukka5510
19.Ranta Meiju55
19.Reijonen Juuli55
19.Vehviläinen Tiia55
19.Yliklaavu Sofia55
19.Ylipahkala Veera55
19.Äijö Sofia55
19.Östman Jesper55
26.Kari Ellen22
26.Keskimaunu Anni-Maija22
26.Korpela Sandra22
26.Kuusela Annielena22
26.Niva Aapo22
26.Pyhälä Juho22
26.Pylkkänen Viljami22
26.Äijö Sara22